Najszybciej weryfikację swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców można przeprowadzić drogą elektroniczną. Używana jest wtedy nasza „tożsamość cyfrowa”. Niestety nie każdy ją posiada, wtedy czekać nas mogą dodatkowe aktywności: założenie profilu zaufanego lub wizyta w urzędzie gminy.
Uwierzytelnienie
Wejdź na stronę mObywatel.gov.pl i zaloguj się. Do wyboru mamy są różne odmiany profilu zaufanego oraz od niedawna również aplikację mObywatel. Wystarczy, że pasuje Ci jedna z metod, a przejdziesz cały proces ze swojego komputera.
Jeśli już używasz aplikację mObywatel uwierzytelnisz się tym sposobem najszybciej. Wybierz „Aplikacja mObywatel”. Na ekranie komputera zobaczysz kod QR. Uruchom na smartfonie aplikację mObywatel, na dole wybierz opcję „Kod QR”, następnie naciśnij „Zeskanuj kod QR”. Uruchomi się kamera, trzeba wycelowac nią na kod QR na ekranie komputera i potwierdić „Udostępnij dane” imię, nazwisko, pesel. Wpisz PIN do mObywatela. Jesteś zalogowany/na.
Jeśli nie używasz tej aplikacji wybierz górny przycisk „Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna”. Zobaczysz całą paletę możliwości. Między innymi ponownie aplikacja mObywatel opisana powyżej.
Profil zaufany – dla osób używających bankowości elektronicznej w jednym z banków obsługujących „profil zaufany” lub posiadających potwierdzone konto w EPUAP „profil zaufany”.
Bankowość elektroniczna – niewiele różni się od poprzedniej opcji tzn. możesz potwierdzić tożsamość tylko w bankowości elektronicznej banków. W porównaniu z poprzednią opcją niedostępny jest Santander, Envelo podpis kwalifikowany i profil zaufany EPUAP-u.
Kolejna metoda uwierzytelnienia to eDowód z warstwą elektroniczną. Seria takich dowodów zaczyna się od litery „D” np. „DBC”. Odbierając taki dowód podawaliście PIN. eDowód można przeczytać aplikacją „eDO App” lub specjalnym czytnikiem NFC, raczej nikt prywatnie go nie ma. Większość smartfonów jest w stanie komunikować się z eDowodem ale niektóre modele nie pomogą nam w tej metodzie, wymagane NFC oraz możliwość zainstalowania aplikacji z Google play lub App Store. Uruchamiamy zatem na smartfonie „eDO App” i skanujemy kod QR pokazany na ekranie, potwierdzamy przekazywane dane, podajemy PIN do swojego eDowodu i zbliżamy go do telefonu.
Ostatnia metoda to identyfikator eID dla identyfikujących się dokumentami innych państw Unii Europejskiej.
Sprawdzenie wpisu do Centralnego Rejestru Wyborców
Po przejściu uwierzytelniania zobaczysz stronę główną mObywatel-a.
W opcjach po lewej stronie wybierz „Twoje dane” (1) a następnie „Centralny Rejestr Wyborców” (2). Zobaczysz pełen opis swojego statusu w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW):
- Status Twojego prawa wyborczego
- Miejsce głosowania z nazwą i adresem
- Numery okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu (również do innych wyborów)
- Dane obywatela z części A Centralnego Rejestru Wyborców, które będą potwierdzane z dokumentem w dniu głosowania.
Na tej stronie możesz złożyć wniosek o tymczasową zmianę miejsca głosowania.
Nie mam profilu zaufanego ale chcę móc sprawdzić dane elektronicznie
Jeśli nie masz bankowości elektronicznej w bankach obsługujących profil zaufany, nie masz eDowodu a chcesz móc potwierdzić elektronicznie swoje dane w CRW załóż „profil zaufany”.
Wejdź na stronę epuap.gov.pl, wybierz „zarejestruj się”. Wypełnij formularz i wybierz najwygodniejszy dla Ciebie sposób potwierdzenia profilu. Czeka Cię wizyta z dowodem osobistym lub paszportem w dowolnym Punkcie Potwierdzającym (urzędy ARiMR, NFZ, urzędy skarbowe, Poczta Polska, urzędy pracy, urzędy gmin, urzędy miast i wiele innych). Masz na to 14 dni od wypełnienia formularza. Zrób to bez odkładania na później żeby zdążyć sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Nie mam profilu zaufanego i nie chcę mieć
W takim przypadku możesz sprawdzić swoje dane w rejestrze CRW odwiedzając urząd gminy (lub urząd dzielnicy w większych miastach). Musisz to zrobić do 10.10.2023.