Obserwatorium Wyborcze chce powołać już dziś koordynatorów regionalnych i lokalnych. Zostań koordynatorem!
Zgłoś się tu: info@ow.org.pl lub porozmawiaj o tym przez telefon 883 188 969
Przypomnienie: metodologia Obserwatorium Wyborczego jest następująca: Obserwator powinien być wyszkolony (znać procedury, wiedzieć, na co zwracać uwagę, wiedzieć, jak wypełnić raport). Obserwator wysyła raporty przy pomocy naszego formularza, robi to na bieżąco. Najlepiej, żeby każdy obserwator miał przy sobie odpowiedni sprzęt (smartfon, tablet, laptop) i sam wysyłał raporty. Dopuszczamy jednak sytuację, w której obserwator sprzętu nie ma albo ma alergię na komputery. W takim wypadku obserwator wysyła raport z czyjąś pomocą (np. drugi obserwator odwiedza go w celu wprowadzenia raportu do smartfona; w ostateczności obserwator telefonicznie przekazuje drugiej osobie, co wpisać do raportu).
Czy można łączyć funkcję obserwatora Obserwatorium Wyborczego z innymi funkcjami (członek komisji wyborczej, osoba raportująca do innej organizacji)? Tak. Członek komisji wyborczej nie może jednocześnie mieć statusu obserwatorem – ale może składać raporty z tego, co dzieje się w komisji (żadne prawo tego nie zabrania).
Raporty dla Obserwatorium Wyborczego będą robione po to, żeby było bardzo szybko (na bieżąco) wiadomo, co się dzieje w skali całej Polski, i żebyśmy mogli reagować na czas, jeśli będzie się działo źle. Inne organizacje zbierają dane wolniej (głównym celem jest opracowanie statystyczne o charakterze naukowym). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta sama osoba robiła obie rzeczy.
Na czym polegają zadania koordynatora: Koordynator kontaktuje się z osobami, które na danym obszarze chcą obserwować głosowanie i liczenie głosów zgodnie z metodologią Obserwatoriu Wyborczego. Koordynator upewnia się, że osoby te są wyszkolone. Niektóre osoby są już wyszkolone, pozostałych można szkolić na trzy sposoby:
- rekomendować im nagrane (już istniejące) szkolenie video Obserwatorium Wyborczego (część I – część II – część III)
- lub rekomendować szkolenie video Obserwatorium Wyborczego, które będzie transmitowane na żywo, z możliwością zadawania pytań co najmniej 2 razy przed wyborami
- lub zorganizować szkolenie na miejscu, z pomocą materiałów szkoleniowych Obserwatorium Wyborczego (w takim wypadku koordynator może sam być szkoleniowcem lub poprosić kogoś innego)
Koordynator uzgadnia z obserwatorami, kto będzie obserwować który lokal (jeden lub kilka). Przypomina im, co powinni mieć ze sobą w czasie obserwacji (zaświadczenie obserwatora społecznego; plakietkę; smartfon, najlepiej z dodatkowymi bateriami i ładowarką; formularze w wersji papierowej; podręcznik obserwacji Karola Bijosia; rozdziały kodeksu wyborczego, które opisują głosowanie i liczenie głosów; latarkę; wodę i kanapki). Koordynator upewnia się, że od strony technicznej obserwatorzy umieją wysyłać raporty. Jeśli nie umieją, organizuje pomoc innej osoby (szkolenia obejmują tę sprawę, ale dobrze jest dodatkowo się upewnić).
W dniu wyborów koordynator jest pod telefonem, obserwatorzy zgłaszają mu ewentualne problemy.
Koordynator nie musi rozwiązywać problemów technicznych (pytania w rodzaju „nie jestem w stanie wysłać formularza, gdy próbuję wysłać, telefon odpowiada mi <cośtam>”). Do tego będzie telefoniczne wsparcie informatyczne, zorganizowane centralnie na całą Polskę.
Skąd koordynator ma listę obserwatorów na swoim obszarze? Pewną liczbę zgłoszeń koordynator dostanie z centrali Obserwatorium Wyborczego. Inne zgłoszenia może sam pozyskać.
Na jaki obszar przypada jeden koordynator? Nie ma ustalonego obszaru. Jeśli kilka osób zgłosi się na koordynatorów w tym samym mieście, to się ucieszymy. Będzie można podzielić pracę między te osoby. Nasza działalność opiera się na pracy wolontariuszy.